Swemynt
svenska myntarkivet - gustaf v

50 Öre (1943 - 1950)

År 1943 förändrades den svenska 50-öringen tydligt. Den äldre typen i 60 % silver ersattes av ett nytt utförande där silverhalten sänktes till 40%, en förändring som hängde samman med den rådande silverbristen under krigsåren. Vikten blev 4,8 gram, vilket innebär att varje mynt innehåller 1,92 gram finsilver. Denna typ kom därefter att präglas fram till 1950, Gustaf V:s sista regeringsår.
Totalt präglades drygt 14,7 miljoner exemplar under perioden, men fördelningen mellan årgångarna varierar tydligt. 1943 är den lägst präglade årgången med 784.700 exemplar, medan produktionen ökade kraftigt mot slutet av serien och 1950 nådde över 3,35 miljoner mynt. Det gör att vissa årtal naturligt är mindre lättillgängliga än andra, även om bevarandekvaliteten ofta får större betydelse än själva upplagan när riktigt fina exemplar värderas.
För samlaren är serien intressant eftersom den markerar en tydlig övergång i svensk silvermyntning. Den högre silverhalten från mellankrigstiden hade fått ge vika för en mer resurssnål legering, samtidigt som 50-öringen fortsatt behöll sin plats som ett viktigt vardagsmynt. Många cirkulerade exemplar ligger därför nära sitt metallvärde, medan mynt med stark ursprunglig lyster, skarpa detaljer och rena ytor kan få en betydligt större samlarpremie.
50 öre 1943 50 öre 1944 50 öre 1945 50 öre 1946 50 öre 1947 50 öre 1948 50 öre 1949 50 öre 1950
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1943

Total upplaga: 784 700 mynt
MIS III.1 · SMB 119 · G
Alf Grabe
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 150 kr
01/0 (XF–UNC) 450 kr
0 (UNC) 1 000 kr
Exceptionellt auktionsresultat
Myntkompaniet 27 · 2023
MIS III.1 · PCGS MS66
Kvalitet 0
Fullt speglande ytor
Klubbat pris, exkl. köparprovision
Exceptionellt exemplar, ej normalt riktvärde.
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde samt dokumenterad auktionsmarknad.

Den äldre katalogen anger omkring 25 kr i kvalitet 1+, 60 kr i 01, 185 kr i 01/0 och 550 kr i 0.

Det nyare katalogunderlaget ligger betydligt högre och anger 30 kr i 1+, 200 kr i 01, 600 kr i 01/0 och 2 000 kr i 0-.

För de direkt jämförbara kvaliteterna ger katalogerna ett genomsnitt på ungefär 130 kr i 01 och 390 kr i 01/0. Modernare marknadsdata stödjer något högre nivåer, varför Swemynts riktvärden sätts till 150 kr respektive 450 kr.

Den högsta katalogkvaliteten är svårare att jämföra direkt eftersom den äldre katalogen använder kvalitet 0 medan den nyare anger 0-, motsvarande ungefär MS66/67. Ett normalt attraktivt exemplar i kvalitet 0 värderas därför försiktigt till omkring 1 000 kr.

Ett PCGS MS66-exemplar med helt speglande ytor klubbades för 3 100 kr hos Myntkompaniet 2023. Det var ett ovanligt attraktivt toppmynt och resultatet används därför inte som normalt riktvärde för kvalitet 0.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Med ett silverpris omkring 20 kr per gram motsvarar detta cirka 38 kr i metallvärde. De äldre katalogpriserna i låga kvaliteter ligger därmed under eller mycket nära metallvärdet och anges därför som Silvervärde.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för 1943. Värdet styrs därför främst av bevarandekvalitet, ursprunglig lyster, präglingsskärpa och ytor.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1944

Total upplaga: 1 540 296 mynt
MIS III.2 · SMB 120 · G
Alf Grabe
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 70 kr
01/0 (XF–UNC) 200 kr
0 (UNC) 400 kr
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och modern marknadsinformation.

Den äldre katalogen anger omkring 20 kr i kvalitet 01, 80 kr i 01/0 och 200 kr i kvalitet 0.

Det nyare katalogunderlaget ligger högre och anger 60 kr i 01, 225 kr i 01/0 och 900 kr i 0-. Den högsta nivån avser dock ett betydligt bättre toppmynt, ungefär motsvarande MS66/67, och ska därför inte användas direkt som normalt värde för kvalitet 0.

Modern värdering ligger omkring 70 kr i 01, 200 kr i 01/0 och 350 kr i 0. Swemynts riktvärden sätts därför till cirka 70 / 200 / 400 kr.

För kvalitet 01/0 ligger det äldre och nyare katalogunderlaget mellan 80 och 225 kr. Ett värde kring 200 kr speglar därför den moderna marknaden bättre än det rena katalogsnittet på cirka 150 kr.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Med ett silverpris kring 20 kr per gram motsvarar detta ungefär 38 kr i metallvärde. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för 1944. Värdet styrs därför främst av bevarandekvalitet, ursprunglig lyster, präglingsskärpa och rena ytor.

Något tillräckligt färskt och exakt identifierat svenskt auktionsresultat har inte använts för årgången. Värderingen ska därför främst ses som en sammanvägning av katalog- och marknadsunderlaget.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1945

Total upplaga: 2 584 800 mynt
MIS III.3 · SMB 121 · G
Alf Grabe
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 50 kr
01/0 (XF–UNC) 100 kr
0 (UNC) 200 kr
Exceptionellt auktionsresultat
Myntkompaniet 34 · 2025
MIS III.3 · NGC MS67
Kvalitet 0
Finest graded by NGC
Klubbat pris, exkl. 21 % köparprovision
Exceptionellt toppmynt, ej normalt riktvärde.
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och dokumenterad svensk auktionsmarknad.

Den äldre katalogen värderar årgången mycket försiktigt, omkring 15 kr i 01, 50 kr i 01/0 och 95 kr i kvalitet 0.

Det nyare katalogunderlaget anger 40 kr i 01, 100 kr i 01/0 och 450 kr i 0-. Den högsta kolumnen avser dock ungefär MS66/67 och är därför inte direkt jämförbar med ett normalt svenskt exemplar i kvalitet 0.

Modern värdering ligger omkring 40 kr i 01, 90 kr i 01/0 och 175 kr i kvalitet 0. Swemynts normala riktvärden sätts därför till cirka 50 / 100 / 200 kr.

Ett exceptionellt exemplar visar samtidigt hur stor skillnaden kan bli i absolut toppkvalitet. Ett NGC MS67, finest graded by NGC, klubbades för 3 100 kr hos Myntkompaniet 34 år 2025.

Resultatet ska inte användas som normalvärde för kvalitet 0. Det speglar i stället den kraftiga premie som marknaden kan betala för ett certifierat exemplar i extrem toppkvalitet.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Vid cirka 20 kr per gram är metallvärdet omkring 38 kr. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för 1945. Värdet styrs därför främst av bevarandekvalitet, lyster, ytor och präglingsskärpa.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1946

Total upplaga: 1 091 000 mynt
MIS III.4 · SMB 122 · SM 94 · TS
Torsten Swensson
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 75 kr
01/0 (XF–UNC) 225 kr
0 (UNC) 400 kr
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Årgången ska inte förväxlas med 50 öre 1946 i nickel, som präglades parallellt och har en annan upplaga, mynttyp och katalogreferens.

Silvertypen har en upplaga på 1 091 000 exemplar och är MIS III.4 / SMB 122 / SM 94. Nickeltypen med upplagan 1 425 990 exemplar tillhör inte denna serie.

Det äldre katalogunderlaget anger omkring 25 kr i kvalitet 01, 80 kr i 01/0 och 225 kr i kvalitet 0.

Det nyare katalogunderlaget anger i stället 70 kr i 01, 250 kr i 01/0 och 950 kr i 0-. Den högsta kolumnen motsvarar ungefär MS66/67 och ska därför inte jämföras direkt med ett normalt svenskt exemplar i kvalitet 0.

Modern marknadsdata placerar ett normalt exemplar omkring 75 kr i 01, 225 kr i 01/0 och cirka 385 kr i kvalitet 0. Swemynts riktvärden sätts därför till 75 / 225 / 400 kr.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Vid ett silverpris omkring 20 kr per gram motsvarar metallvärdet cirka 38 kr. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Flera moderna auktionsresultat för 50 öre 1946 gäller nickeltypen och har därför inte använts i denna värdering. Ett korrekt auktionsobjekt måste uttryckligen avse MIS III.4 / SM 94, silvertypen.

Någon separat dokumenterad variant är inte känd för silverutgåvan 1946. Värdet styrs därför främst av bevarandekvalitet, lyster, ytor och präglingsskärpa.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1947

Total upplaga: 1 770 500 mynt
MIS III.5 · SMB 123 · SM 96 · TS
Torsten Swensson
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 50 kr
01/0 (XF–UNC) 175 kr
0 (UNC) 300 kr
Snedpräglade exemplar
Den nyare SMB-katalogen skiljer på SMB 123a, normalprägling och SMB 123b, snedpräglad.

Snedpräglingen är ett präglingsfel, inte en separat MIS-stämpelvariant. Katalogen anger 2 000 kr för det upptagna exemplaret i kvalitet 1+/01, men värdet ska inte användas som ett fast generellt riktpris.

Värdet på snedpräglade mynt styrs framför allt av hur kraftigt myntbilden ligger förskjuten från centrum. Ju tydligare och mer spektakulär snedprägling, desto större kan samlarpremien bli.
Verifierat auktionsresultat
AB Philea Auktion 398 · 2022
MIS III.5 · SMB 123
4,80 g · 40 % silver
Kvalitet UNC
Klubbat pris, exkl. köparprovision
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och verifierad svensk auktionshistorik.

Det äldre katalogunderlaget anger omkring 50 kr i kvalitet 01, 200 kr i 01/0 och 200 kr i kvalitet 0.

Det nyare katalogunderlaget anger 40 kr i 01, 175 kr i 01/0 och 650 kr i 0-. Den högsta kolumnen motsvarar dock ungefär MS66/67 och ska inte jämföras direkt med ett normalt svenskt exemplar i kvalitet 0.

De direkt jämförbara katalogvärdena ger alltså omkring 45 kr i 01 och 190 kr i 01/0. Modern värdering ligger omkring 50 respektive 135 kr.

Ett korrekt identifierat silverexemplar i UNC klubbades för 300 kr hos AB Philea år 2022. Det ger ett användbart marknadsankare för ett normalt attraktivt exemplar i kvalitet 0.

Swemynts riktvärden sätts därför till 50 kr i 01, 175 kr i 01/0 och 300 kr i kvalitet 0.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver, vilket vid cirka 20 kr per gram motsvarar drygt 38 kr i metallvärde. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Observera att det även finns en 50-öring 1947 i nickel. Moderna auktionsresultat för MIS II.6 gäller den typen och ska inte användas för värderingen av denna silverutgåva.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1948

Total upplaga: 1 731 400 mynt
MIS III.6 · SMB 124 · SM 98 · TS
Torsten Swensson
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 60 kr
01/0 (XF–UNC) 175 kr
0 (UNC) 350 kr
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och modern marknadsinformation.

Det äldre katalogunderlaget anger omkring 15 kr i kvalitet 1+, 70 kr i 01 och 215 kr i 01/0.

Det nyare katalogunderlaget anger 15 kr i 1+, 50 kr i 01, 200 kr i 01/0 och 750 kr i 0-. Den högsta kolumnen motsvarar ungefär MS66/67 och ska därför inte användas direkt som normalt värde för kvalitet 0.

För de direkt jämförbara kvaliteterna ger katalogerna ett genomsnitt på omkring 60 kr i 01 och drygt 200 kr i 01/0.

Modern marknadsdata ligger något lägre för 01/0, omkring 175 kr. Ett 1948 i denna kvalitet har även förekommit hos svensk mynthandlare kring 125 kr.

Swemynts riktvärden sätts därför till 60 kr i 01, 175 kr i 01/0 och 350 kr i kvalitet 0.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Vid ett silverpris omkring 20 kr per gram motsvarar metallvärdet cirka 38 kr. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för 1948. Snedprägling och andra präglingsfel kan förekomma, men sådana ska bedömas individuellt och behandlas inte som en egen normalvariant.

Värdet på vanliga exemplar styrs främst av bevarandekvalitet, ursprunglig lyster, präglingsskärpa och rena ytor.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1949

Total upplaga: 1 883 100 mynt
MIS III.7 · SMB 125 · SM 99 · TS
Torsten Swensson
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) 50 kr
01/0 (XF–UNC) 150 kr
0 (UNC) 500 kr
Auktionsresultat
Myntkompaniet 30 · 2024
SM 99 · PCGS MS66
Kvalitet 0
Tied finest graded
Klubbat pris, exkl. köparprovision
Myntkompaniet 34 · 2025
MIS III.7 · NGC MS65PL
Kvalitet 0
Single finest graded by NGC
Prooflike ytor
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och dokumenterade svenska auktionsresultat.

Det äldre katalogunderlaget anger 55 kr i kvalitet 01 och 135 kr i 01/0, medan det nyare anger 35 kr i 01 och 150 kr i 01/0.

Ett rent katalogsnitt blir därför ungefär 45 kr i 01 och 140 kr i 01/0. Swemynts riktvärden avrundas till 50 respektive 150 kr.

För kvalitet 0 ger den moderna auktionsmarknaden ett betydligt bättre underlag än katalogerna. Ett PCGS MS66 klubbades för 500 kr år 2024, vilket används som främsta riktpunkt för ett normalt mycket välbevarat exemplar.

Prooflike exemplar kan värderas betydligt högre. Ett NGC MS65PL nådde 650 kr under 2025, medan ett PCGS MS66PL klubbades för hela 1 700 kr under 2024. Sådana spegelliknande exemplar bör värderas individuellt och används inte som normalvärde för kvalitet 0.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Vid omkring 20 kr per gram är metallvärdet cirka 38 kr. Därför anges Silvervärde i kvalitet 1+ och lägre.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för det normala silvermyntet 1949.

Det finns däremot ett mycket ovanligt 50 öre 1949 provmynt i aluminium, SM 319. Detta är en separat provprägling och ska inte blandas samman med den ordinarie silverutgåvan eller påverka dess värdering.
Swemynt · Det svenska myntarkivet

50 öre 1950

Total upplaga: 3 353 620 mynt
MIS III.8 · SMB 126 · SM 100 · TS
Torsten Swensson
40 % silver · 4,8 g · 1,92 g finsilver
Kvalitet Marknadsvärde
1? (VG) Silvervärde
1 (F) Silvervärde
1+ (VF) Silvervärde
01 (XF) Silvervärde
01/0 (XF–UNC) 100 kr
0 (UNC) 200 kr
Exceptionellt auktionsresultat
Myntkompaniet 30 · 2024
SM 100 · PCGS MS67
Kvalitet 0
Prooflike specimen strike enligt auktionshuset
Single finest graded hos PCGS och NGC
Exceptionellt exemplar, ej normalt riktvärde.
Vägledande marknadsvärden, uppdaterade för 2026. Värderingen bygger på två svenska katalogunderlag, dagens silvervärde och dokumenterad svensk auktionsmarknad.

Det äldre katalogunderlaget anger omkring 15 kr i kvalitet 1+, 45 kr i 01 och 95 kr i 01/0.

Det nyare katalogunderlaget anger metallvärde i de lägre kvaliteterna, därefter 25 kr i 01, 75 kr i 01/0 och 400 kr i 0-.

Ett direkt katalogsnitt ger ungefär 35 kr i 01 och 85 kr i 01/0. Eftersom myntets metallvärde redan ligger omkring 38 kr anges kvalitet 01 som Silvervärde, medan 01/0 avrundas till cirka 100 kr.

Årgången är seriens mest präglade och normala ocirkulerade exemplar är därför inte sällsynta. Ett försiktigt riktvärde på omkring 200 kr i kvalitet 0 bedöms som mer realistiskt än att använda katalogens 0--värde direkt.

Verkliga toppmynt kan däremot avvika mycket kraftigt. Ett PCGS MS67-exemplar, beskrivet som prooflike och single finest graded hos både PCGS och NGC, klubbades för hela 2 700 kr hos Myntkompaniet år 2024.

Resultatet visar premien för absolut toppkvalitet och spegelliknande ytor, men används inte som normalt värde för kvalitet 0.

Myntet innehåller 1,92 gram finsilver. Vid cirka 20 kr per gram motsvarar detta ungefär 38 kr i metallvärde.

Någon separat dokumenterad MIS- eller SMB-variant är inte känd för den ordinarie 50-öringen 1950. Värdet styrs därför främst av bevarandekvalitet, lyster, präglingsskärpa och rena ytor.